UAZ 3159

UAZ-3159 „Bars” – nowy o pełnym napędzie towarowo-pasażerski samochód, opracowany na bazie „strecz -luksa” UAZ-3153, w porównaniu z którym ma szerszy rozstaw kół (1600 mm i zwiększony do 300 mm prześwit (kosztem zastosowania mostów reduktorowych, po raz pierwszy (!) połączonych z przednim spręży owym i tylnym małopiórowym resorowym zawieszeniem).
Samochód ma wyższą zdolność pokonywania przestrzeni, lepszą wytrzymałość, płynność ruchu i kierowalność na drogach o dowolnym pokryciu.

Do standardowego kompletnego wyposażenia wprowadzono:
ˇ hydrowzmacniacz układu kierowniczego;
ˇ 5-stopniową skrzynię biegów;
ˇ drobnomodułowa skrzynia rozdzielcza.

Do UAZ-3159 „BARS” wstawia się 16-zaworowy silnik nowego pokolenia – ZMZ-409 z elektronicznym wtryskiem paliwa. Silnik posiada żeliwny blok cylindrów, 2 wałki rozrządu w główce z napędem łańcuchowym.
Radykalnym zmianom uległo wnętrze pomieszczenia dla pasażerów. W etatowych miejscach ustawiono radiomagnetofon i układ akustyczny.
Rozsuwane szyby drzwi z zatrzaskiem i luk w dachu polepszają wentylację. Tapicerka siedzeń harmonijnie łączy się z obiciem kabiny, a przesunięte dalej do pomieszczenia dla pasażerów ( w porównaniu z bazowym UAZ-3153 ) tylne
trzymiejscowe siedzenie stało się bardziej wygodne.
Zastosowanie nowego izolującego hałas materiału i podwójnego uszczelnienia drzwi pozwoliły osiągnąć wysoki stopień komfortu. Jednoskrzydłowe dwudzielne drzwi tylnej części z zamkiem, analogicznym jak w drzwiach bocznych i zamocowanym na ich kolcem zapasowym, zapewniają swobodny dostęp do przedziału ciężarowego, a wycieraczka szyby i spryskiwacz na niej – czystość tylnej szyby.
Samochód wyposażony jest w zaczep typu kulistego, hydrokorektor reflektorów, dostosowane do szerokiego rozstawu błotniki i ścianki boczne wszystko to nadaje „Barsowi” pełny i elegancki wygląd.
Dodatkowe wyposażenie (na zamówienie):
przedrozruchowy podgrzewacz z autonomicznym programowanym układem kierowania;
aluminiowe koła;
importowane opony;
tonowane szyby.